Awards

Announced winners for each award will be highlighted in green.


ARTHUR C. CLARKE AWARD

The six shortlisted books for the 31st Arthur C. Clarke Award for best science fiction novel of the year published in 2016 have been announced:



The winner will be announced at a public award ceremony held in partnership with Foyles Bookshop, Charing Cross Road, on Thursday 27th July 2017.





AUREALIS AWARDS

The Western Australian Science Fiction Foundation (WASFF), organisers of the 2016 Aurealis Awards, have announced the winners of the Awards.

Winners of the 2016 Aurealis Awards and the Convenors’ Award for Excellence were announced at the Aurealis Awards ceremony, Friday April 14, 2017 as part of the Swancon convention at the Metro Hotel, Perth.


BEST CHILDREN’S FICTION
  • Blueberry Pancakes Forever, Angelica Banks (Allen & Unwin)
  • Magrit, Lee Battersby (Walker Books Australia)
  • Somebody Stop Ivy Pocket, Caleb Crisp (Bloomsbury)
  • The Turners, Mick Elliott (Hachette Australia)
  • When the Lyrebird Calls, Kim Kane (Allen & Unwin)
  • The Hungry Isle, Emily Rodda (Omnibus Books)

BEST GRAPHIC NOVEL / ILLUSTRATED WORK
  • Mechanica, Lance Balchin (Five Mile)
  • BROBOT, James Foley (Fremantle Press)
  • Negative Space, Ryan K Lindsay (Dark Horse Comics)
  • The Spider King, Josh Vann (self-published)

BEST YOUNG ADULT SHORT STORY
  • “A Right Pretty Mate”, Lisa L Hannett (Dreaming in the Dark)
  • “Dune Time”, Jack Nicholls (Tor.com)
  • “No One Here is Going to Save You”, Shauna O’Meara (In Your Face, FableCroft Publishing)
  • “Did We Break the End of the World?”, Tansy Rayner Roberts (Defying Doomsday, Twelfth Planet Press)
  • “Pretty Jennie Greenteeth”, Leife Shallcross (Strange Little Girls, Belladonna Publishing)

BEST HORROR SHORT STORY
  • “Non Zero Sum”, RPL Johnson (SNAFU: Hunters, Cohesion Press)
  • “Flame Trees”, TR Napper (Asimov’s Science Fiction, April/May 2016)
  • “Penny for a Match, Mister?”, Garth Nix (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
  • “The Red Forest”, Angela Slatter (Winter Children and Other Chilling Tales, PS Publishing)
  • “68 Days”, Kaaron Warren (Tomorrow’s Cthulhu, Broken Eye Books)
  • “Life, or Whatever Passes For It”, Durand Welsh (Peel Back the Skin, Grey Matter Press)

BEST HORROR NOVELLA
  • “Box of Bones”, Jeremy Bates (Ghillinnein Books)
  • “Served Cold”, Alan Baxter (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
  • “Waking in Winter”, Deborah Biancotti (PS Publishing)
  • “Burnt Sugar”, Kirstyn McDermott (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
  • “Pan”, Christopher Ruz (Andromeda Spaceways Magazine #62)

BEST FANTASY SHORT STORY
  • “Watercress Soup”, Tamlyn Dreaver (Andromeda Spaceways Magazine #65)
  • “Where the Pelican Builds Her Nest”, Thoraiya Dyer (In Your Face, FableCroft Publishing)
  • “Dune Time”, Jack Nicholls (Tor.com)
  • “Penny for a Match, Mister?”, Garth Nix (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
  • “The Lighthouse at Cape Defeat”, David Versace (Aurealis #89)
  • “The Cartographer’s Price”, Suzanne Willis (Mythic Delirium Issue 3.1)

BEST FANTASY NOVELLA
  • “Raven’s First Flight”, Alan Baxter (SNAFU: Black Ops, Cohesion Press)
  • “By the Laws of Crab and Woman”, Jason Fischer (Review of Australian Fiction)
  • “Forfeit”, Andrea K Höst (The Towers, the Moon, self-published)
  • The Bonobo’s Dream, Rose Mulready (Seizure Press)
  • “Burnt Sugar”, Kirstyn McDermott (Dreaming in the Dark, PS Publishing)
  • “Finnegan’s Field”, Angela Slatter (Tor.com)

BEST SCIENCE FICTION SHORT STORY
  • “Trainspotting in Winesburg”, Jack Dann (Concentration, PS Publishing)
  • “The Baby Eaters”, Ian McHugh (Asimov’s Science Fiction 40/1)
  • “The Autumn Dog Cannot Live to Spring”, Claire McKenna (In Your Face, Fablecroft)
  • “Of Sight, of Mind, of Heart”, Samantha Murray (Clarkesworld #122)
  • “68 Days”, Kaaron Warren (Tomorrow’s Cthulu, Broken Eye Books)
  • “The Least of Things”, Jen White (Aurealis #94)

BEST SCIENCE FICTION NOVELLA
  • Waking in Winter, Deborah Biancotti (PS Publishing)
  • “Salto Mortal”, Nick T Chan (Lightspeed #73)
  • “Going Viral”, Thoraiya Dyer (Dimension6 #8, coeur de lion)
  • The Bonobo’s Dream, Rose Mulready (Seizure Press)
  • “All the Colours of the Tomato”, Simon Petrie (Dimension6 #9, coeur de lion)
  • “Did We Break the End of the World?”, Tansy Rayner Roberts (Defying Doomsday, Twelfth Planet Press)

BEST COLLECTION
  • Crow Shine, Alan Baxter (Ticonderoga Publications)
  • Concentration, Jack Dann (PS Publishing)
  • A Feast of Sorrows, Angela Slatter (Prime)
  • Winter Children, Angela Slatter (PS Publishing)

BEST ANTHOLOGY
  • Dreaming in the Dark, Jack Dann (ed.) (PS Publishing Australia)
  • Defying Doomsday, Tsana Dolichva and Holly Kench (eds.) (Twelfth Planet Press)
  • Year’s Best YA Speculative Fiction 2015, Julia Rios and Alisa Krasnostein (eds.) (Twelfth Planet Press)
  • Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 10, Jonathan Strahan (ed.) (Solaris)
  • In Your Face, Tehani Wessely (ed.) (Fablecroft Publishing)

BEST YOUNG ADULT NOVEL
  • Elegy, Jane Abbott (Penguin Random House Australia)
  • The Bone Queen, Alison Croggon (Penguin Books Australia)
  • The Other Side of Summer, Emily Gale (Penguin Random House Australia)
  • Lady Helen and the Dark Days Pact, Alison Goodman (HarperCollins Publishers)
  • Gemima: Illuminae Files 2, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Goldenhand, Garth Nix (Allen & Unwin)

BEST HORROR NOVEL
  • Fear is the Rider, Kenneth Cook (Text Publishing)
  • My Sister Rosa, Justine Larbalestier (Allen & Unwin)
  • The Grief Hole, Kaaron Warren (IFWG Publishing Australia)

BEST FANTASY NOVEL
  • Nevernight, Jay Kristoff (Harper Voyager)
  • Fall of the Dagger, Glenda Larke (Hachette Australia)
  • Den of Wolves, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
  • Vigil, Angela Slatter (Jo Fletcher Books)
  • Road to Winter, Mark Smith (Text Publishing)
  • Sisters of the Fire, Kim Wilkins (Harlequin Australia)

BEST SCIENCE FICTION NOVEL
  • Watershed, Jane Abbott (Penguin Random House)
  • Confluence, SK Dunstall (Ace Books)
  • Gemima: Illuminae Files 2, Amie Kaufman & Jay Kristoff (Allen & Unwin)
  • Squid’s Grief, DK Mok (self-published)
  • Stiletto, Daniel O’Malley (Harper Collins Publishers)
  • Threader, Rebekah Turner (Harlequin Australia)

THE CONVENORS’ AWARD FOR EXCELLENCE
  • The Rebirth of Rapunzel: A Mythic Biography of the Maiden in the Tower, Kate Forsyth (FableCroft Publishing)





BRAM STOKER AWARDS

The Horror Writers Association has announced the the nominees for the 2016 Bram Stoker Awards®. Presentation of the Bram Stoker Awards® will take place during StokerCon on April 29, 2017.

Superior Achievement in a Novel
  • Elizabeth Hand – Hard Light: A Cass Neary Crime Novel (Minotaur Books)
  • Stephen Graham Jones – Mongrels (William Morrow)
  • John Langan – The Fisherman (Word Horde)
  • Bracken MacLeod  – Stranded: A Novel (Tor Books)
  • Paul Trembley – Disappearance at Devil’s Rock (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel
  • Barbara Barnett – The Apothecary’s Curse (Pyr Books)
  • Greg Chapman – Hollow House (Omnium Gatherum Media)
  • Tom Deady – Haven (Cemetery Dance Publications)
  • Michelle Garza and Melissa Lason – Mayan Blue (Sinister Grin Press)
  • Stephanie Wytovich  – The Eighth (Dark Regions Press)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Alexander, Maria – Snowed (Raw Dog Screaming Press)
  • Jennifer Brozek  – Last Days of Salton Academy (Ragnarok Publishing)
  • Elle Cosimano – Holding Smoke (Hyperion-Disney)
  • Jeyn Roberts – When They Fade (Knopf Books for Young Readers)
  • Alexandra Sirowy  – The Telling (Simon & Schuster Books for Young Readers)

Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Cullen Bunn – Blood Feud (Oni Press)
  • James Chambers – Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe (Moonstone)
  • Alex de Campi – No Mercy, Vol. 2 (Image Comics)
  • Robert Kirkman – Outcast by Kirkman&Azaceta, Vol 3 This Little Light (Image Comics)
  • Mark Alan Miller and Joe R. Lansdale –The Steam Man (Dark Horse Books)
  • Alan Moore – Providence, Act 1 (Avatar Press)

Superior Achievement in Long Fiction
  • Nicole Cushing – The Sadist’s Bible (01Publishing)
  • Scott Edelman – That Perilous Stuff (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
  • Victor LaValle – The Ballad of Black Tom (Tor.com)
  • Josh Malerman – The Jupiter Drop (You, Human) (Dark Regions Press)
  • Tim Waggoner – The Winter Box (DarkFuse)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Michael Bailey – Time is a Face on the Water (Borderlands 6) (Borderlands Press)
  • Hal Bodner – A Rift in Reflection (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
  • Christopher Golden – The Bad Hour (What the #@&% is That?) (Saga Press)
  • Lisa Mannetti – ArbeitMacht Frei(Gutted: Beautiful Horror Stories) (Crystal Lake Publishing)
  • Joyce Carol Oates – The Crawl Space (Ellery Queen Mystery Magazine Volume #2016/Issue#8) (Dell Magazines)

Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Laird Barron – Swift to Chase (JournalStone)
  • Richard Chizmar – A Long December (Subterranean Press)
  • Joyce Carol Oates – The Doll-Master and Other Tales of Terror (Mysterious Press)
  • Gene O’Neill – Lethal Birds (Omnium Gatherum Media)
  • Hank Schwaeble – American Nocturne (Cohesion Press)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Josh Campbell, Damien Chazelle, and Matthew Stuecken – 10 Cloverfield Lane (Paramount Pictures)
  • Matt Duffer and Ross Duffer – Stranger Things: The Vanishing of Will Byers (Episode 01: Chapter One) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
  • Matt Duffer and Ross Duffer – Stranger Things: The Upside Down (Episode 01: Chapter Eight) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
  • Robert Eggers – The Witch (Parts and Labor, RT Features, Rooks Nest Entertainment, Code Red Productions, Scythia Films, Maiden Voyage Pictures, Mott Street Pictures, Pulse Films, and Very Special Projects)
  • John Logan – Penny Dreadful: A Blade of Grass (Episode 03:04) Showtime Presents in association with SKY, Desert Wolf Productions, Neal Street Productions)

Superior Achievement in an Anthology
  • Michael Bailey – Chiral Mad 3 (Written Backwards)
  • Alessandro Manzetti  – The Beauty of Death (Independent Legions Publishing)
  • Thomas F. Monteleone and Oliva F. Monteleone – Borderlands 6 (Samhain Publishing, Ltd.)
  • Billie Sue Mosiman – Fright Mare-Women Write Horror (DM Publishing)
  • Doug Murano and D. Alexander Ward – Gutted: Beautiful Horror Stories (Crystal Lake Publishing)

Superior Achievement in Non-Fiction
  • Leo Braudy – Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural(Yale University Press)
  • Ruth Franklin – Shirley Jackson: A Rather Haunted Life (Liveright Publishing Corporation)
  • Danel P. Olson – Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
  • W. Scott Poole – In the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft (Soft Skull Press)
  • David J. Skal – Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote
  • John Tibbetts, – The Gothic Worlds of Peter Straub (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Bruce Boston and Alessandro Manzetti – Sacrificial Nights (KippleOfficinaLibraria)
  • Michael R. Collings – Corona Obscura: Poems Dark and Elemental (self-published)
  • Jeannine Hall Gailey – Field Guide to the End of the World: Poems (Moon City Press)
  • Marge Simon – Small Spirits (Midnight Town Media)
  • Stephanie M. Wytovich – Brothel (Raw Dog Screaming Press)





BSFA AWARDS

The British Science Fiction Association has announced the shortlist for the BSFA Awards. The Awards will be presented at Innominate, the 68th Eastercon, which takes place April from 14-17, 2017 in Birmingham, UK.

Best Novel

Best Short Fiction

Best Non-Fiction

Best Artwork





CANOPUS AWARD

100 Year Starship (100YSS) today named the finalists in the 2016-17 Canopus Award for Excellence in Interstellar Writing.  The Canopus Award is a writing prize recognizing the finest fiction and non-fiction works that engage broad audiences and enhance the understanding excitement, and knowledge of interstellar space exploration and travel. Winners will be announced and honored at the 100YSS Nexus on Saturday, August 12 in Los Angeles. Award category finalists are as listed below.

“Previously Published Long-Form Fiction” (40,000 words or more):
  • The Long Way to a Small, Angry Planet by Becky Chambers (Harper Voyager)
  • Dark Orbit by Carolyn Ives Gilman (Tor)
  • Seveneves by Neal Stephenson (HarperCollins)
  • The Three-Body Problem by Cixin Liu, Translated by Ken Liu (Tor)
  • Arkwright by Allen Steele (Tor)

“Previously Published Short-Form Fiction” (between 1,000 and 40,000 words):
  • “Slow Bullets” by Alastair Reynolds (Tachyon Publications)
  • “The Long Vigil” by Rhett C. Bruno (Perihelion)
  • “The Citadel of Weeping Pearls” by Aliette de Bodard (Asimov’s Science Fiction)
  • “Wavefronts of History and Memory” by David D. Levine (Analog Science Fiction and Fact)
  • “The Four Thousand, The Eight Hundred” by Greg Egan (Asimov’s Science Fiction / Subterranean Press)
  • “Whom He May Devour” by Alex Shvartsman (Nautilus)
  • “Love and Relativity” by Stewart C. Baker (Flash Fiction Online)

“Previously Published Nonfiction” (between 1,000 and 40,000 words):
  • “A Terrestrial Planet Candidate in a Temperate Orbit Around Proxima” by Guillem Anglada-Escude, et al. (Nature)
  • “A Science Critique of Aurora by Kim Stanley Robinson” by Stephen Baxter, James Benford, and Joseph Miller (Centauri Dreams)
  • Welcome to Mars: Making a Home on the Red Planet by Buzz Aldrin and Marianne Dyson (National Geographic)
  • “Let’s All Go to Mars” by John Lanchester (London Review of Books)
  • “Our Worldship Broke!” by Jim Beall (Baen Books)

Original Fiction” (1,000-5,000 words):
  • “The Quest for New Cydonia” by Russell Hemmell
  • “Luminosity” by Adeene Denton
  • “Mission” by Yoshifumi Kakiuchi
  • “Envoy” by K. G. Jewell
  • “Sleeping Westward” by Lorraine Schein

Original Non-Fiction” (1,000-5,000 words):
  • “Motivatingly Plausible Ways to Reach the Stars” by James Blodgett
  • “Microbots—The Seeds of Interstellar Civilization” by Robert Buckalew
  • “An Anthropic Program for the Long-Term Survival of Humankind” by Roberto Paura
  • “Terraforming Planets, Geoengineering Earth” by James Fleming

Original College Writing” (1,000-5,000 words):
  • “A Kingdom of Ends” by Ryan Burgess
  • “Ethics in Space” by Greg Becker





COMPTON CROOK AWARD

The winner of the 2017 Compton Crook 35th Award has been announced.
The members of the Baltimore Science Fiction Society, Inc. (BSFS) created the Compton Crook Award in 1982 to honor the best first novel of the year written by an individual author (collaborations are not eligible) in the Science Fiction/Fantasy/Horror genre. Since its inception, the award has been presented at Balticon — the four-day annual Maryland regional science fiction convention produced by BSFS, currently held on Memorial Day weekend in the Baltimore, MD area.

The Award was named in memory of Towson State College Professor of Natural Sciences Compton Crook, who wrote under the name Stephen Tall, and who died in 1981. Professor Crook was active for many years in the Baltimore Science Fiction Society and was a staunch champion of new works in the fields eligible for the award. The first Compton Crook Award was presented in 1983 for Donald Kingsbury's debut novel Courtship Right, a work published in 1982.

Too Like the Lightning by Ada Palmer
Terra Ignota 1
Tor Books, May 10, 2016





DITMAR AWARDS

The Ditmar Awards preliminary ballot for professional and fan works published in 2016 has been announced. The Ditmar Awards are awarded annually to recognize achievement in Australian science fiction including fantasy and horror and science fiction fandom. The Ditmar Awards will be presented at Continuum 13 in Melbourne, June 9-12.

Best Novel
  • The Grief Hole, Kaaron Warren, IFWG Publishing Australia.
  • The Lyre Thief, Jennifer Fallon, HarperCollins.
  • Squid's Grief, D.K. Mok, D.K. Mok.
  • Vigil, Angela Slatter, Jo Fletcher Books.
  • The Wizardry of Jewish Women, Gillian Polack, Satalyte Publishing.

Best Novella or Novelette
  • "All the Colours of the Tomato", Simon Petrie, in Dimension6 9.
  • "By the Laws of Crab and Woman", Jason Fischer, in Review of Australian Fiction, Vol 17, Issue 6.
  • "Did We Break the End of the World?", Tansy Rayner Roberts, in Defying Doomsday, Twelfth Planet Press.
  • "Finnegan's Field", Angela Slatter, in Tor.com.
  • "Glass Slipper Scandal", Tansy Rayner Roberts, in Sheep Might Fly.
  • "Going Viral", Thoraiya Dyer, in Dimension6 8.

Best Short Story
  • "Flame Trees", T.R. Napper, in Asimov's Science Fiction, April/May 2016.
  • "No Fat Chicks", Cat Sparks, in In Your Face, FableCroft Publishing.
  • "There's No Place Like Home", Edwina Harvey, in AntipodeanSF 221.

Best Collected Work
  • Crow Shine by Alan Baxter, Ticonderoga Publications.
  • Defying Doomsday, Tsana Dolichva and Holly Kench, Twelfth Planet Press.
  • Dreaming in the Dark, Jack Dann, PS Publishing.
  • In Your Face, Tehani Wessely, FableCroft Publishing.

Best Artwork
  • cover and internal artwork, Adam Browne, for The Tame Animals of Saturn, Peggy Bright Books.
  • illustration, Shauna O'Meara, for Lackington's 12.

Best Fan Publication in Any Medium
  • 2016 Australian SF Snapshot, Greg Chapman, Tehani Croft, Tsana Dolichva, Marisol Dunham, Elizabeth Fitzgerald, Stephanie Gunn, Ju Landéesse, David McDonald, Belle McQuattie, Matthew Morrison, Alex Pierce, Rivqa Rafael, Tansy Rayner Roberts, Helen Stubbs, Katharine Stubbs and Matthew Summers.
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Earl Grey Editing Services (blog), Elizabeth Fitzgerald.
  • Galactic Chat, Alexandra Pierce, David McDonald, Sarah Parker, Helen Stubbs, Mark Webb, and Sean Wright.
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts.
  • The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond.

Best Fan Writer
  • James 'Jocko' Allen, for body of work.
  • Aidan Doyle, for body of work.
  • Bruce Gillespie, for body of work.
  • Foz Meadows, for body of work.
  • Tansy Rayner Roberts, for body of work.

Best Fan Artist
  • Kathleen Jennings, for body of work, including Illustration Friday series.

Best New Talent
  • T R Napper
  • Marlee Jane Ward

William Atheling Jr Award for Criticism or Review
  • Kat Clay for essays and reviews in Weird Fiction Review
  • Tehani Croft & Marisol Dunham, for Revisiting Pern: the great McCaffrey reread review series.
  • Tsana Dolichva, for reviews, in Tsana's Reads and Reviews.
  • Kate Forsyth, for The Rebirth of Rapunzel: a mythic biography of the maiden in the tower, FableCroft Publishing.
  • Ian Mond, for reviews, in The Hysterical Hamster.
  • Alexandra Pierce, for reviews, in Randomly Yours, Alex.
  • Gillian Polack, for History and Fiction: Writers, their Research, Worlds and Stories, Peter Lang.





HUGO AWARDS


The 2017 Hugo Finalists have been announced via YouTube. The 2017 Hugo Winners will be announced on August 11, 2017 at Worldcon 75 in Helsinki, Finland.

Best Novel
  • All the Birds in the Sky, by Charlie Jane Anders (Tor Books / Titan Books)
  • A Closed and Common Orbit, by Becky Chambers (Hodder & Stoughton / Harper Voyager US)
  • Death’s End, by Cixin Liu, translated by Ken Liu (Tor Books / Head of Zeus)
  • Ninefox Gambit, by Yoon Ha Lee (Solaris Books)
  • The Obelisk Gate, by N. K. Jemisin (Orbit Books)
  • Too Like the Lightning, by Ada Palmer (Tor Books)

Best Novella
  • The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle (Tor.com publishing)
  • The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson (Tor.com publishing)
  • Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire (Tor.com publishing)
  • Penric and the Shaman, by Lois McMaster Bujold (Spectrum Literary Agency)
  • A Taste of Honey, by Kai Ashante Wilson (Tor.com publishing)
  • This Census-Taker, by China Miéville (Del Rey / Picador)

Best Novelette
  • Alien Stripper Boned From Behind By The T-Rex, by Stix Hiscock (self-published)
  • The Art of Space Travel”, by Nina Allan (Tor.com , July 2016)
  • The Jewel and Her Lapidary”, by Fran Wilde (Tor.com publishing, May 2016)
  • The Tomato Thief”, by Ursula Vernon (Apex Magazine, January 2016)
  • Touring with the Alien”, by Carolyn Ives Gilman (Clarkesworld Magazine, April 2016)
  • You’ll Surely Drown Here If You Stay”, by Alyssa Wong (Uncanny Magazine, May 2016)

Best Short Story
  • The City Born Great”, by N. K. Jemisin (Tor.com, September 2016)
  • A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”, by Alyssa Wong (Tor.com, March 2016)
  • Our Talons Can Crush Galaxies”, by Brooke Bolander (Uncanny Magazine, November 2016)
  • Seasons of Glass and Iron”, by Amal El-Mohtar (The Starlit Wood: New Fairy Tales, Saga Press)
  • That Game We Played During the War”, by Carrie Vaughn (Tor.com, March 2016)
  • An Unimaginable Light”, by John C. Wright (God, Robot, Castalia House)

Best Related Work
  • The Geek Feminist Revolution, by Kameron Hurley (Tor Books)
  • The Princess Diarist, by Carrie Fisher (Blue Rider Press)
  • Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg, by Robert Silverberg and Alvaro Zinos-Amaro (Fairwood)
  • The View From the Cheap Seats, by Neil Gaiman (William Morrow / Harper Collins)
  • The Women of Harry Potter posts, by Sarah Gailey (Tor.com)
  • Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016, by Ursula K. Le Guin (Small Beer)

Best Graphic Story
  • Black Panther, Volume 1: A Nation Under Our Feet, written by Ta-Nehisi Coates, illustrated by Brian Stelfreeze (Marvel)
  • Monstress, Volume 1: Awakening, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)
  • Ms. Marvel, Volume 5: Super Famous, written by G. Willow Wilson, illustrated by Takeshi Miyazawa (Marvel)
  • Paper Girls, Volume 1, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image)
  • Saga, Volume 6, illustrated by Fiona Staples, written by Brian K. Vaughan, lettered by Fonografiks (Image)
  • The Vision, Volume 1: Little Worse Than A Man, written by Tom King, illustrated by Gabriel Hernandez Walta (Marvel)

Best Dramatic Presentation, Long Form
  • Arrival, screenplay by Eric Heisserer based on a short story by Ted Chiang, directed by Denis Villeneuve (21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films)
  • Deadpool, screenplay by Rhett Reese & Paul Wernick, directed by Tim Miller (Twentieth Century Fox Film Corporation/Marvel Entertainment/Kinberg Genre/The Donners’ Company/TSG Entertainment)
  • Ghostbusters, screenplay by Katie Dippold & Paul Feig, directed by Paul Feig (Columbia Pictures/LStar Capital/Village Roadshow Pictures/Pascal Pictures/Feigco Entertainment/Ghostcorps/The Montecito Picture Company)
  • Hidden Figures, screenplay by Allison Schroeder and Theodore Melfi, directed by Theodore Melfi (Fox 2000 Pictures/Chernin Entertainment/Levantine Films/TSG Entertainment)
  • Rogue One, screenplay by Chris Weitz and Tony Gilroy, directed by Gareth Edwards (Lucasfilm/Allison Shearmur Productions/Black Hangar Studios/Stereo D/Walt Disney Pictures)
  • Stranger Things, Season One, created by the Duffer Brothers (21 Laps Entertainment/Monkey Massacre)

Best Dramatic Presentation, Short Form
  • Black Mirror: “San Junipero”, written by Charlie Brooker, directed by Owen Harris (House of Tomorrow)
  • Doctor Who: “The Return of Doctor Mysterio”, written by Steven Moffat, directed by Ed Bazalgette (BBC Cymru Wales)
  • The Expanse: “Leviathan Wakes”, written by Mark Fergus and Hawk Ostby, directed by Terry McDonough (SyFy)
  • Game of Thrones: “Battle of the Bastards”, written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Miguel Sapochnik (HBO)
  • Game of Thrones: “The Door”, written by David Benioff and D. B. Weiss, directed by Jack Bender (HBO)
  • Splendor & Misery [album], by Clipping (Daveed Diggs, William Hutson, Jonathan Snipes)

Best Editor, Short Form
  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams

Best Editor, Long Form
  • Vox Day
  • Sheila E. Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe

Best Professional Artist
  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Chris McGrath
  • Victo Ngai
  • John Picacio
  • Sana Takeda

Best Semiprozine
  • Beneath Ceaseless Skies, editor-in-chief and publisher Scott H. Andrews
  • Cirsova Heroic Fantasy and Science Fiction Magazine, edited by P. Alexander
  • GigaNotoSaurus, edited by Rashida J. Smith
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Catherine Krahe, Vajra Chandrasekera, Vanessa Rose Phin, Li Chua, Aishwarya Subramanian, Tim Moore, Anaea Lay, and the Strange Horizons staff
  • Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, Julia Rios, and podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James

Best Fanzine
  • Castalia House Blog, edited by Jeffro Johnson
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Chris Garcia, Esther MacCallum-Stewart, Helena Nash, Errick Nunnally, Pádraig Ó Méalóid, Chuck Serface, and Erin Underwood
  • Lady Business, edited by Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan
  • nerds of a feather, flock together, edited by The G, Vance Kotrla, and Joe Sherry
  • Rocket Stack Rank, edited by Greg Hullender and Eric Wong
  • SF Bluestocking, edited by Bridget McKinney


Best Fancast
  • The Coode Street Podcast, presented by Gary K. Wolfe and Jonathan Strahan
  • Ditch Diggers, presented by Mur Lafferty and Matt Wallace
  • Fangirl Happy Hour, presented by Ana Grilo and Renay Williams
  • Galactic Suburbia, presented by Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce and Tansy Rayner Roberts, produced by Andrew Finch
  • The Rageaholic, presented by RazörFist
  • Tea and Jeopardy, presented by Emma Newman with Peter Newman

Best Fan Writer
  • Mike Glyer
  • Jeffro Johnson
  • Natalie Luhrs
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Chuck Tingle

Best Fan Artist
  • Ninni Aalto
  • Alex Garner
  • Vesa Lehtimäki
  • Likhain (M. Sereno)
  • Spring Schoenhuth
  • Mansik Yang

Best Series
  • The Craft Sequence, by Max Gladstone (Tor Books)
  • The Expanse, by James S.A. Corey (Orbit US / Orbit UK)
  • The October Daye Books, by Seanan McGuire (DAW / Corsair)
  • The Peter Grant / Rivers of London series, by Ben Aaronovitch (Gollancz / Del Rey / DAW / Subterranean)
  • The Temeraire series, by Naomi Novik (Del Rey / Harper Voyager UK)
  • The Vorkosigan Saga, by Lois McMaster Bujold (Baen)

The John W. Campbell Award for Best New Writer
(Not a Hugo Award, but administered along with the Hugo Awards.)
  • Sarah Gailey (1st year of eligibility)
  • J. Mulrooney (1st year of eligibility)
  • Malka Older (2nd year of eligibility)
  • Ada Palmer (1st year of eligibility)
  • Laurie Penny (2nd year of eligibility)
  • Kelly Robson (2nd year of eligibility)





NEBULA AWARDS

The Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA) has announced the nominees for the 51st Annual Nebula Awards, the Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation, and the Andre Norton Award for Outstanding Young Adult Science Fiction or Fantasy Book. The awards will be presented during the annual Nebula Conference, which will run from May 18th - 21st, 2017.

Novel
  • All the Birds in the Sky, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
  • Borderline, Mishell Baker (Saga)
  • The Obelisk Gate, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • Ninefox Gambit,Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
  • Everfair, Nisi Shawl (Tor)

Novella
  • Runtime, S.B. Divya (Tor.com Publishing)
  • The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com Publishing)
  • The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
  • Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • “The Liar”, John P. Murphy (F&SF)
  • A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)

Novelette
  • “The Long Fall Up”, William Ledbetter (F&SF)
  • “Sooner or Later Everything Falls Into the Sea”, Sarah Pinsker (Lightspeed)
  • “Blood Grains Speak Through Memories”, Jason Sanford (Beneath Ceaseless Skies)
  • “The Orangery,” Bonnie Jo Stufflebeam (Beneath Ceaseless Skies)
  • The Jewel and Her Lapidary, Fran Wilde (Tor.com Publishing)
  • “You’ll Surely Drown Here If You Stay”, Alyssa Wong (Uncanny)

Short Story
  • “Our Talons Can Crush Galaxies”, Brooke Bolander (Uncanny)
  • “Seasons of Glass and Iron”, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)
  • “Sabbath Wine”, Barbara Krasnoff (Clockwork Phoenix 5)
  • “Things With Beards”, Sam J. Miller (Clarkesworld)
  • “This Is Not a Wardrobe Door”, A. Merc Rustad (Fireside Magazine)
  • “A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers”, Alyssa Wong (Tor.com)
  • “Welcome to the Medical Clinic at the Interplanetary Relay Station│Hours Since the Last Patient Death: 0”, Caroline M. Yoachim (Lightspeed)

Bradbury
  • Arrival, Directed by Denis Villeneuve, Screenplay by Eric Heisserer, 21 Laps Entertainment/FilmNation Entertainment/Lava Bear Films/Xenolinguistics
  • Doctor Strange, Directed by Scott Derrickson, Screenplay by Scott Derrickson & C. Robert Cargill, Marvel Studios/Walt Disney Studio Motion Pictures
  • Kubo and the Two Strings, Directed by Travis Knight, Screenplay by Mark Haimes & Chris Butler; Laika Entertainment
  • Rogue One: A Star Wars Story, Directed by Gareth Edwards, Written by Chris Weitz & Tony Gilroy; Lucusfilm/ Walt Disney Studio Motion Pictures
  • Westworld: ‘‘The Bicameral Mind’’, Directed by Jonathan Nolan, Written by Lisa Joy & Jonathan Nolan; HBO
  • Zootopia, Directed by Byron Howard, Rich Moore, & Jared Bush, Screenplay by Jared Bush & Phil Johnston; Walt Disney Pictures/Walt Disney Animation Studios

Norton
  • The Girl Who Drank the Moon, Kelly Barnhill (Algonquin Young Readers)
  • The Star-Touched Queen, Roshani Chokshi (St. Martin’s)
  • The Lie Tree, Frances Hardinge (Macmillan UK; Abrams)
  • Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)
  • Railhead, Philip Reeve (Oxford University Press; Switch)
  • Rocks Fall, Everyone Dies, Lindsay Ribar (Kathy Dawson Books)
  • The Evil Wizard Smallbone, Delia Sherman (Candlewick)
The Nebula Awards recognize the best works of science fiction and fantasy published in the United States as selected by members of the Science Fiction and Fantasy Writers of America, membership in which is open to all professional science fiction and fantasy authors. The first Nebula Awards were presented in 1966. In addition to the Nebula Awards, SFWA will present the Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation, the Andre Norton Award for Outstanding Young Adult Science Fiction or Fantasy Book, the Kate Wilhelm Solstice Award, the Kevin O’Donnell, Jr. Service to SFWA Award, and the Damon Knight Memorial Grand Master Award. Please see the full text of the announcement here.





RHYSLING AWARDS

The Science Fiction Poetry Association has announced the 2017 Rhysling Award Candidates for poems published in 2016. This list may be adjusted per the SFPA announcement. Short Poems (93 poems)
“3d printer” • Francis Wesley Alexander • Scifaikuest November
“Adolescence” • Ken Poyner • Star*Line 39.4
“After” • Herb Kauderer • Asimov's SF November/December
“Always the Black and White Keys” • Corrine deWinter • Horror Writers Association Poetry Showcase Vol. III, ed. David E. Cowen
“Annie&Diana/One Canoe” • Shari Caplan • Nonbinary Review 11: Anne of Green Gables
“Antagonist” • F.J. Bergmann • Spectral Realms 5
“appendage sale” • Susan Burch • Star*Line 39.2
“The Architect of Bonfires” • Tonya Liburd •  Space & Time 127
“The Ash Manifesto” • Rose Lemberg • Strange Horizons 10 October
“At the Robot National Convention” • Alan Ira Gordon • Star*Line 39.3
“The Bird Prince” • John W. Sexton • Faerie Magazine Summer
“The birds forget to sing” •  Carl Mayfield • Abbey 147
“Black Bull of Norroway” • Jane Yolen • Goblin Fruit Winter
“Bones Knock in the House” • Mary McMyne • Rose Red Review 18
“Bottle Cast Upon A Dry Sea” • G.O. Clark • Asimov’s Science Fiction February
“The Box of Dust and Monsters” • Beth Cato • Devilfish Review 17
“A Bug in the System” • Anton Cancre • Quick Shivers about Bugs (Cosmonomic Multimedia)
“Build a Rocketship Contest: Alternative Class A Instructions and Suggestions” • Wendy Rathbone • Asimov's SF January
“Christmas on Mars” • Carolyn M. Hinderliter •  Scifaikuest Vol. XIII, No. 4
“Classification of Folktales” • Margaret Wack • Strange Horizons
“The Dark between the Stars” • G.O. Clark • Star*Line 39.4
“Death Rides USAir At Night” • Jane Yolen • Parody 5:1
“Descent of the Composer” • Airea D. Matthews • Poem-a-Day October 24, Academy of American Poets
“Doppelgänger and the Ghost” • Lev Mirov • Eye to the Telescope 22
“Dorothy Delivered” • Kathleen A. Lawrence • Altered Reality Magazine 1
“Exotic Heads Trimmed Neatly” • John Reinhart • Eye to the Telescope 21
“Falling (A Part)” • Alexandra Erin •  medium.com June 8
“The Fantasy of Hans Christian Andersen” • KH Van Berkum • Strange Horizons February 8
Feles Alieni Vere Sunt • Neile Graham • Devilfish Review 17
“*For Quick Sale*” • Greer Woodward • Lupine Lunes, ed. Lester Smith (Popcorn Press)
“Foreign Policy” • David Barber • Star*Line 39.3
“The Frog” • K. Cassandra O’Malley • The Well of Changes (Bag Person Press) [reprint permission unavailable]
“George Tecumseh Sherman’s Ghosts” • Marge Simon • Silver Blade 32
“The Genius” • Sara Backer • Mithila Review 3
“The Giantess’s Dream” • Ada Hoffman • Twisted Moon 1
“Godzilla vs. King Kong” • James S. Dorr • Dreams and Nightmares 103
“History Teacher” • Gary Every • Star*Line 39.4
“How far does night have to fall?” • F.J. Bergmann • The Future Fire 38
“I Left My Heart in San Francisco. I Left Yours Somewhere in Colorado …” • Matt Betts • Underwater Fistfight (Raw Dog Screaming Press)
“Ink” • Akua Lezli Hope • Yellow Chair Review, Horror Issue, October
“Invocation of Diana” • K.A. Opperman • Eternal Haunted Summer Summer
“The Last Woman on Earth” • Mary Stone • Amethyst Arsenic 6:1
“Learning the History of War” J.J. Steinfeld • Star*Line 39.3
“Less than Human” • Marge Simon • You, Human (Dark Regions Press)
“The Long Run” • Neil Gaiman • Uncanny November/December
“Loose String” E. Kristin Anderson • Coe Review 47.1
“Love in the Time of Apocalypse” • Ann Thornfield-Long • Silver Blade 31
“Marginalia on Eiruvin 45b” • Bogi Takács • Bracken Magazine 2
“Martian Garden” • John Philip Johnson • The Magazine of Fantasy & Science Fiction July/August 2016
“Memorial (for Jonathan Franzen)” • Tim Jones • New Sea Land (Makaro Press)
“The Memory Machines” • Jane Williams • The Pedestal Magazine 79
“My Corpse My Groom” • Ashley Dioses • The Audient Void: A Journal of Weird Fiction and Dark Fantasy 1
“My Pet Alien” • Dennis Caswell• Rattle Fall
“A Natural History of Snow” • David Clink • The Role of Lightning in Evolution (Kelp Queen Press, CZP)
“Nothing Goes Away” • A.J. Odasso • The New England Review of Books
“Of My Wounds, There Are Many” • Stephanie M. Wytovich • Sanitarium Magazine 48
“The Old Ones gather” • Terrie Leigh Relf • Scifaikuest May
“Orpheus” • Ace G. Pilkington • The Horror Zine June
“Past Imperfect” • Deborah L. Davitt • Poetry Quarterly Summer
“The persecution of witches” • Ali Trotta • Uncanny 11
“The Phosphorescent Fungi” • D. L. Myers • Spectral Realms 4
“Propagation” • Layla Al-Bedawi • Strange Horizons 18 April
“Quack” • Neal Wilgus • Dreams and Nightmares 104
“Quasar” • Triin Paja • Cleaver 14
“Returning” • Mary Soon Lee •  The Open Mouse May 6
“Richard Feynman’s Commute” • John Weswick • The Were-Traveler December 21
“Riding the Dark” B.J. Lee • Frostfire Worlds February
“Robot Testimonial Z” • Margaret Rhee • Mission at Tenth
“Rusalka” • Jane Yolen • Mythic Delirium 3.1
“Sappho and the Woman of Starlight” • John W. Sexton • Eternal Haunted Summer Winter
“Selkie” • E. Kristin Anderson • Faerie Magazine Summer
“Skin” • Alice Fanchiang • Liminality 10
“Song of the Encantado” • Jeremy Paden • Apex Magazine 83
“Space Opera” • Vince Gotera • Altered Reality Magazine 1
“The Sparrows in Her Hair” • Hester J. Rook • Strange Horizons 18 July
“The Spook Tree” • Cindy O’Quinn • Blood Moon Rising Magazine 66
“Star Dust” • Josh Brown • Illumen 25
“Stellar Quake” • John C. Mannone • The New England Journal of Medicine 375:1305
“Supercomputer Spends the Night” • Danielle Zaccagnino • Weirderary 4
“Sutekh From The Throne” • Denise Dumars • Horror Writers Association Poetry Showcase Vol. III, ed. David E. Cowen
“Terran Mythology” Shannon Connor Winward • Analog Science Fiction and Fact October
“This Rat” • Anne Carly Abad • Chrome Baby 48
“To Live In The Zombie Apocalypse” • Burlee Vang • Poem-A-Day December 20
“To the Girl Who Ran Through Crop Circles” • Karen J. Weyant • Strange Horizons 18 August
“Until Dawn” • Michael H. Hanson • Poetic Hustles 2 (Black Freighter Productions)
La Villa de Sirenia” • Jack Ralls • Star*Line 39.4
“Well, Water, Stars” • Adele Gardner • Silver Blade 32
“Why Elephants No Longer Communicate in Greek” • Timons Esaias • Why Elephants No Longer Communicate in Greek (Concrete Wolf)
“Widening Gyre” • A.J. Odasso • Not A Drop anthology (Beautiful Dragons Press)
“Witch Lord of the Hunt” • Ashley Dioses • Eternal Haunted Summer Spring
“The woman on the bus encounters time dilation” • Daniel R. Jones • Altered Reality Magazine
“World's Tiniest Human” • Muriel Leung • The Adroit Journal 16


Long Poems (60 poems)
“Absentation” • Lesley Wheeler • Thrush Poetry Journal November
“Adam’s Rendezvous with Dante” • John C. Mannone • Last Darn Rites Anthology (Whitesboro Writers, 2016)
“Alice-Ecila” • Steph Post • Nonbinary Review 10: Alice in Wonderland and Through the Looking Glass
“At Issue, the Miramo” • Ken Poyner • Dreams and Nightmares 103
“Best of” • Sarah Ann Winn •  Found Poetry Review: Bowietry
“The Blind Elephants of Io” • Karen Bovenmyer • Shortest Day, Longest Night (Arachne Press)
“The Butterflies of Traxl IV” • John Reinhart • The Pedestal Magazine 79
“The Chinese Pirate Ching Shih Plays Go With a Hooded Opponent” • Kendall Evans • Abyss & Apex 59
“Cobblestone Dragon” • Herb Kauderer • Polu Texni July 11
“Dame Evergreen” • Rebecca Buchanan • Faerie Magazine Winter
“The Dark Lord’s Diary” • Lee S. Hawke • Star*Line 39.1
“Data Mine” • Alexandra Erin • medium.com October 24
“The Death of the Horse” •  Beth Cato • Remixt Magazine 1:8
“Defender Prime” • A.C. Spahn • Outposts of Beyond July
“Elegy for Iain Banks” • Vince Gotera • Star*Line 39.3
“Exploratory Colony 454—15th May, 2052” • Lore Bernier • Eye to the Telescope 20
“First Lesson” • Mary Soon Lee • Silver Blade 30
“For Lonnie” • Holly Walrath • Liminality 9
“Further” • F.J. Bergmann • Lovecraft eZine 38
“Getting Winterized: A Guide To Winter Living” • Elizabeth R. McClellan • Angels of the Meanwhile April
“god-date” • Brandon O'Brien • Uncanny 9
“The Great Unknown” • Bruce Boston and Alessandro Manzetti • Illumen Spring
“Houses of the living, houses of the dead” • Jenny Blackford • Ipswich Poetry Feast International Poetry Competition, Highly Commended
“I Will Be Your Grave” • Tlotlo Tsamaase • Strange Horizons 7 November
Im Wald • Sandi Leibowitz • Mythic Delirium 3.2
“In Defence of Science” • David Clink • The Role of Lightning in Evolution (Kelp Queen Press, CZP)
“The Inconceivable Shape” • Simon Smith • Chrome Baby 45
“Interview with a 22nd-Century Sex Worker” • Darren Lipman • Strange Horizons 4 July
“The Journeymaker to Keddar (II)” • Rose Lemberg • Marginalia to Stone Bird (Aqueduct Press)
“Legend of the Albino Pythons and the Bloody Child” • Bruce Boston & Alessandro Manzetti • Polu Texni 18 April
“The Leviathans of Europa” • Christina Sng • Polu Texni 10 October
“The Lies You Learned” • S. Qiouyi Lu • Liminality 7
“little stomach” • Charlotte Geater • Strange Horizons 26 September
“Luminous Decay” • Robert Frazier • Dreams and Nightmares 103
“Morning During Migration Season” • Beth Cato • Star*Line 39.4
“Not Like This” • Mary Soon Lee • Apex Magazine August 4
Nuestra Señora de las Maravillas Lost at Sea, 1527” • Lisa M. Bradley • Strange Horizons 3 October [reprint permission declined]
“Phoenix Fire, Tabula Rasa” • Kim Eun-byeol • Stone Telling 13
“The Poem Gardens of the Ascari” • Rohinton Daruwala • Strange Horizons 13 June
“Portrait of the Captain with Small Waiting Objects” • T.D. Walker • Recompose 2
“Revolution” • Holly Lyn Walrath • Abyss & Apex 58
“The Rime of the Eldritch Mariner” • Adam Bolivar • Spectral Realms 5
“The Robot by the Fireplace” • Ken Poyner • Eye to the Telescope 20
“Rose Child” • Theodora Goss • Uncanny 13
“Salome’s New King” • Terry Miller • Devolution Z: The Horror Magazine 10
“Sargasso Sea” • A.J. Odasso • Remixt Magazine 1:1
“Spoiler Alert” • Matt Betts • Underwater Fistfight (Raw Dog Screaming Press)
“The Starlet Who Married A Monster” • Robert Borski • Lupine Lunes, ed. Lester Smith (Popcorn Press)
“Storm Miners” • Deborah L. Davitt • Blue Monday Review August
“Surviving a Canadian Poem” • David Clink • The Role of Lightning in Evolution (Kelp Queen Press, CZP)
“Talk to the Machines” • Johan Jönsson • Dreams and Nightmares 104
“Thirteen Ways to See a Ghost” • Shannon Connor Winward • 2016 SFPA Poetry Contest
“To the weaver, from the woman who slew Bakunawa” • M. Sereno • Stone Telling 13
“Väinämöinen Sings” • Jennifer Lawrence • Eternal Haunted Summer Winter
“We Shall Meet in the Star-Spackled Ruins” • Wendy Rathbone • 2016 SFPA Poetry Contest
“Were-” • Naru Dames Sundar • Liminality Summer
“Werewolf” • K.A. Opperman • Spectral Realms 4
“What Wants Us” • Karolina Fedyk • Star*Line 39.1
“When Coyote Called Down the Stars” • Aaron Vlek • The Were-Traveler December 21
“When the Gunman Comes” • Edith Hope Bishop • Mythic Delirium 2.3





SCRIBE AWARD


The International Association of Media Tie-In Writers has announced the Scribe Award Nominees for 2017. The winners will be announced at ComicCon San Diego in July.
Acknowledging excellence in this very competitive field, the IAMTW’s Scribe Awards honor licensed works that tie in with other media such as television, movies, gaming, or comic books. They include original works set in established universes, and adaptations of stories that have appeared in other formats and that cross all genres. Tie-in works run the gamut from westerns to mysteries to procedurals, from science fiction to fantasy to horror, from action and adventure to superheroes. Just a few examples include: Shadowrun and Pathfinder; M*A*S*H* and The Mod Squad; Wonder Woman, the Bionic Woman, and Buffy the Vampire Slayer.

Adapted – General and Speculative
  • Assassin’s Creed by Christie Golden
  • Road to Perdition by Max Allan Collins
  • Suicide Squad by Marv Wolfman

Audio
  • Dark Shadows: Blood & Fire by Roy Gill
  • Torchwood: Broken by Joseph Lidster
  • Torchwood: Uncanny Valley by David Llewellyn
  • Doctor Who: Mouthless Dead by John Pritchard

General Original
  • 24: Trial by Fire by Dayton Ward
  • Don Pendleton’s The Executioner: Missile Intercept by Michael Black
  • Murder Never Knocks by Mickey Spillane and Max Allan Collins
  • Robert B. Parker’s Slow Burn by Ace Atkins
  • Tom Clancy’s True Faith and Allegiance by Mark Greaney

Short Fiction
  • “A Dangerous Cat” by Mickey Spillane & Max Allan Collins
  • X-Files “Drive Time” by Jon McGoran
  • X-Files “An Eye for an Eye” by George Ivanoff
  • X-Files “Love Lost” by Yvonne Navarro
  • X-Files “XXX” by Glenn Greenberg

Speculative Original
  • Assassin’s Creed Heresy by Christie Golden
  • Warhammer 40,000 Warden of the Blade by David Annandale
  • Star Trek Elusive Salvation by Dayton Ward
  • Supernatural Mythmaker by Tim Waggoner